Disk Temizleme ve Disk Birleştirme Nedir?

Windows yükledikten sonra Donatılar-Sistem Araçları bölümünü hemen hemen her sürümde görürüz. Ancak bilgisayar kullananların çoğu bu bölüm ne işe yarar neden vardır bilmezler.

Bugün sizlere Sistem araçları bölümünde bulunan Disk temizleyici ve disk birleştirici ne işe yaramaktadır bunu anlatmaya çalışacağız. Şunu da belirtelim internet üzerinde bu işlemleri yapabilecek bir sürü program vardır ancak biz işletim sistemi üzerinde yüklü gelen ve kullanımı oldukça basit olan bu programları tanıtmak ve anlatmak istedik.

disk_temizleme_1

  1. Disk Temizleyici

Disk temizleyicisi bilgisayarımızda farklı yollardan oluşmuş ancak silinmemiş ve silinmesinde sakınca olmayan dosya ve klasörlerin silinmesini sağlayarak diskimizde boş yer açmaktadır. Bakın disk temizleyici ne tür dosyaları siler;

  • Geçici İnternet dosyaları
  • Gereksiz internet dosyaları
  • Geri dönüşüm kutusunu
  • Geçici Windows dosyaları
  • Kullanılmayan Windows Bileşenleri

disk_temizleme_2

        2.Disk Birleştirici

Bilgisayarda kullandığımız programlar, resimler, müzikler vb. tüm yazılımlar sabit diskimizde yer kaplamaktadır. Bu tür dosyaların sürekli yazılıp silinmesiyle sabit diskimizde boşluklar oluşur.

Disk birleştirici sabit diskimizde dağınık halde bulunan dosyaları bir araya getirerek sabit diski düzenler. Birleştirilen dosyalar sayesinde bilgisayarın performansı artar.

Bu Yazıyı Paylaş...

Yayın Tarihi Yazar: BilgeSite

Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>