Adobe Illustrator ‘da Maske Kullanımı

Merhaba Arkadaşlar;

Adobe Illustrator matbaa ve grafik işi ile uğraşan çoğu insanın kullandığı Corel Draw programının bir nevi alternatifi bir programdır. Kimilerine göre artıları olsa da kimileri corelden vazgeçmemektedir.

Illustrator corel tarzı program kullanmak isteyen adobe’ cuların kullanığı programdır. Her türlü vektörel çizimleriniz, logo ve banner tasarımlarınızı bu program sayesinde rahatlıkla yapabilirsiniz.

Bugün sizlere çoğu kaynakta bulunan ama aslında ne diye aratılacağı bilinmeyen bir konu hakkında bilgi vermek istiyorum.

Aslında anlatmaya çalıştığım konu clipping mask ancak arkadaşlar yeni ıllustrator kullanan kullanıcılar maskeleme olayını bilmedikleri için ne aratacağını bilmemektedir.

Arkadaşlar herhangi bir resim, grafik ya da şekli kesmek istediğiniz ya da herhangi bir şeklin içine sokmak istediğinizde maskeleme yöntemini kullanıyoruz.

Çalışmanızı tamamladınız diyelim ancak artboard dışında nesneler kaldı. Bu yöntemle tüm nesneleri tek bir nesneymiş gibi ayarlayabilir ve istemediğiniz artboard dışındaki çıkıntılardan kurtulmuş oluruz.

Örneğin bir fotoğraf dosyasını illustrator ile açalım.

illustratormaske

 

Bu fotoğrafta belirli bir alanın dışındakileri maskeleyeceğiz. Bu alanın artboard dışında bir alan olabileceğini de unutmayalım.

Fotoğrafı açtıktan sonra maskelemek istediğimiz alan kadar bir dörtgen ya da bir şekil çiziyoruz.

 

illustratormaske2

 

Şimdi arkadaşlar oluşturduğumuz şekil ve resmi beraber seçiyoruz.

 

illustratormaske3

 

Aşağıdaki resimde de gördüğünüz gibi 2 şekli de seçtikten sonra object menüsünden clipping mask ve ardından make komutunu vererek istediğimiz gibi fotoğraf üstünde istemediğimiz alanları atmış oluyoruz.

 

illustratormaske4

 

 

Bu Yazıyı Paylaş...

Yayın Tarihi Yazar: BilgeSite

Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>