Bilgisayar Alırken Dikkat Edeceğimiz Unsurlar

Sizlere bu yazımızda bilgisayar alırken nelere dikkat etmemiz gerektiğinden bahsedeceğim.

Bilgisayar alırken ister dizüstü olsun ister masaüstü olsun dikkat etmemiz gereken ana kriterler vardır. Bunlar;

1. Ne İçin Bilgisayar Alıyoruz?

Aldığınız bilgisayar kullanacağınız alan çok önemli. Örneğin sadece internet ve belge düzenleme, film izleme, müzik dinleme için alıyorsanız mükemmel özellikte, harikalar yaratacak bir bilgisayar sizin için gereksiz olur. Ancak grafik tasarım, video düzenleme vb. işlemci ve ekran kartı isteyen uygulamalar kullanacaksanız daha üst düzey bir bilgisayar almanız gerekir.

2. Bütçeniz Ne Kadar?

Bilgisayar araştırmaya başlamadan önce bütçenizin üst sınırlarını iyi belirlemeniz lazım. Çünkü orta düzey bir kullanıcı için bir bilgisayar 600 tl-5000 tl arasında değişmektedir. Ancak 1000 tl’ nin altından alınan bilgisayarlar için performansın sizi çok tatmin edeceği söylenemez.

3.Özellikleri Neler Olmalı?

Bilgisayar donanımı konusunda yeterli bilgiye sahip olmayanlar için bu konu oldukça kafa karıştırıcı olabilmektedir. Ancak bir bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken temel parçalar vardır. Şimdi bunlara değinelim;

İşlemci:20070403152208

İşlemciyi intel aldığınızı varsayarsak, İ3 işlemci daha çok internet kullanıcıları, eğitim faaliyetleri, ev hanımlarına yönelik. İ5 işlemci biraz daha hızlı olsun oyunlarda sıkıntı çıkarmasın(tabi ki ana faktör ekran kartı). İ7 Üst düzey kullanıcılar, yazılımsal programlarla uğraşanlar için

Ekran Kartı;ekran-karti-driver

Bilgisayarlarda ekran kartı paylaşımlı ve paylaşımsız olarak 2 grupta incelenir. Masaüstü bilgisayarlarda genelde harici(paylaşımsız) ekran kartı kullanılır. Dizüstü Bilgisayarlarda ise her ikisi de kullanılmakta. Biz hangisini seçeceğiz. Tabi ki kullanım amacına göre değişir. Siz yüksek grafik özellikler isteyen oyun ya da tasarım programları kullanacaksanız kesinlikle harici ekran kartları tercih etmelisiniz. Ancak siz oyun ya da üst düzey ekran kartı isteyen uygulamalar ile uğraşmayacaksanız. Ekran kartını harici almak yerine, ya da harici alsanız bile özelliklerini yüksek tutmak yerine işlemci ve ram i arttırabilirsiniz.

Ram3558575_orig

Alacağınız ram işlemci ile uyumlu olmalıdır. i7 işlemcili bir bilgisayara 2 gb ram taktırmaya çalışırsanız ya da eski teknoloji işlemcilere 8 gb ram alsanız. Size bir faydası olmayacaktır.

Marka

Bazı markalar vardır ki, belli başlı kronik sorunları vardır. Bunları bilgisayara karar verdikten sonra araştırmanız gerekir. Örneğin Samsung r522.xxxxx modelini beğendiniz. Ancak bu modelde ısınma sorunu var mı, Fanları gürültülü mü çalışır, kasası sağlam mı, görünüşü, ağırlığı nasıldır vb. Tüm bu ayrıntılara dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde daha garantiniz dolmadan bilgisayar size sıkıntı çıkarmaya başlayacaktır.

 

Sonuç olarak;

Öncelikle ne için bilgisayar alacağınızı iyi belirleyip, bütçenizi ayarlayın. Ardından günün şartlarında alabileceğiniz maddi imkanlarda yukarıda belirttiğimiz bilgisayar parçalarını kıyaslayarak bir seçim yapmalısınız.

Bu Yazıyı Paylaş...

Yayın Tarihi Yazar: BilgeSite

Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>