Bilgisayarı Sessiz Çalıştırmanın Yolları

kasa_gurultu_1

Bilgisayarları alıyoruz ister masaüstü olsun ister dizüstü ki masaüstünde çok daha fazla olmakta, belirli bir zaman sonra bilgisayar gürültülü çalışmaya başlıyor. Hatta öyle masaüstü bilgisayarlar var ki kasa açıldıktandan sonra hani dışarda uçak geçiyor zannedersiniz o kadar.

Peki bu bilgisayarların sessiz çalışmasını sağlayabilir miyiz? Evet biraz daha sessiz çalışmasını sağlayabiliriz ancak ilk gün aldığımız gibi asla olmayacaktır bunu unutmayalım. Ancak insana kafayı yedirten o sesten de kurtulacağımızı belirtmeliyim. Şimdi sizlere sebepleri ve çözüm önerileri ile sessiz bilgisayara nasıl kavuşuruz anlatmaya çalışacağım.

Yapılacak İlk İşlem…

kasa_gurultu_4

Arkadaşlar kasanızı açıyorsunuz ve kesinlikle korkmadan öncelikle bir hava kompresörü ile güzelce içindeki tüm tozları dışarı üflüyorsunuz. Kasanın içinde kesinlikle hiç toz kalmamalı. 

Ayrıca kasayı dar, hava almayan yerlerden, kalorifer, soba yanı gibi sıcak yerlerden de uzaklaştırıyorsunuz.

Gürültünün asıl kaynağı Fanlar…

kasa_gurultu_2

En çok gürültüyü zamanla toz (hatta balçık) ile bezenmiş fanlar yapmaktadır. Bu fanları yenisi ile değiştirebilirsiniz. Ancak masraf yapmaktansa fanları bilgisayardan söküp güzelce temizleyip, pervanesinin döndüğü yerlere çok çok hafif yağ damlatırsak kısmen fanlardan gelen sesi kesebiliriz.

Ayrıca kasa alırken de fanların büyük olmasını tercih etmeliyiz. Büyük Fanlar daha yavaş döner daha az gürültü çıkarır ve daha fazla havanın kasa içinde dolaşmasını sağlar.

Kasanın Ön ve Arka Hava Girişlerinin Kontrolü…

Kasadan hava önden girer ve Fanlar sayesinde içerde dolaşarak sıcak hava şeklinde arkadan çıkar. Kasadan öncen girecek olan havanın girebileceği hava deliklerinin açık olduğundan tozlu olmadığından emin olalım.

Kasa İçindeki Ortamın Düzenlenmesi

kasa_gurultu_3

Kasa içerisinde kablo yığını bulunmaktadır. Bu kabloların dağınık bir şekilde durmasından ziyade, birkaç tane klips ile kabloları birbirine bağlayarak boş alan bulundurulmasını sağlayabiliriz. 

Bu Yazıyı Paylaş...

Yayın Tarihi Yazar: BilgeSite

Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>