Bilgisayarınızdaki Dosya ve Klasörleri Şifreleyin

Bilgisayarınızda size ait özel dosyalar bulunduruyorsanız ve bu özel dosya ve klasörleri şifrelemek gibi bir amacınız varsa uzun süredir en fazla kullanılan programlardan biri olan TrueCrypt kullanmalısınız.

Programı indirmek için her zaman belirttiğimiz gibi programın resmi internet sitesinden kendi işletim sisteminize uygun olacak şekilde indiriniz.http://www.truecrypt.org/downloads

 TrueCrypt ücretsiz bir program olup sanal sürücüler oluşturarak onları şifrelemenizi sağlar.

dosya_sifre_1

Programın oldukça basit bir giriş bölümü bulunmaktadır ve isterseniz programa bir giriş yapalım ve sanal birim oluşturma bölümüne bir bakalım;

dosya_sifre_2

Şİmdi karşımıza gelen penceredeki seçenekleri açıklıyoruz;

Create an encrypted file container : Çoğu kez seçtiğimiz seçenek olup, boyutunu sonradan ayarlayabileceğiniz bir depolama alanı oluşturulur. Kurulumdan sonra istediğiniz bir dosyayı bu bölüme bağlayabilirsiniz

Encrypt a non-system partition/drive : Bu seçenekle flash belleğinizi veya işletim sistemi kurulu olmayan bir sabit disk bölümünü şifreleyebilirsiniz.

Encrypt the system partition or entire system drive : Bu seçenek üzerinde işletim sistemi olan sabit disk bölümünü şifrlemenizi sağlayacaktır.

İlk seçeneği seçerek devam edelim;

dosya_sifre_3

Hidden TrueCrypt volume seçeneği gizli bir bölüm oluşturmak için kullanılan ancak bu bölümü seçtiğimizde içinden çıkılmaz bir hal alabiliyor klasörlerimiz.

Standard True Crypt volume seçeneğini seçerek normal klasör seçeneği ile devam edelim.

dosya_sifre_4

Bu bölümde oluşturmak istediğiniz dosyanın konumunu seçeceksiniz. Dosyayı daha sonra istediğiniz yere taşıyabilirsiniz. Zaten birimi oluşturduktan sonra ana menüden dosyayı seçerek şifreyi girmeniz yeterli olacak.

dosya_sifre_5

Burada tıpkı modemlerde kullanılan şifreleme sistemlerinde olduğu gibi bir şifreleme sistemi seçiyoruz. Resimde görülen tür en ideal türdür.

dosya_sifre_6

Oluşturacağınız bölümün boyutunun belirleneceği bu bölümde, istediğimiz boyutu seçip devam edelim.

dosya_sifre_7

Şifreyi belirleyeceğimiz bu bölümde program 20 karakterden az olan şifreleri güvensiz olarak tanımlıyor ve size 64 karaktere kadar şifreleme imkanı sunuyor. Lütfen şifrenizi belirleyin.

dosya_sifre_8

Burada da oluşturduğunuz bölümünüzün dosya sistemi seçilecek. FAT dosya sistemini seçtiğiniz takdirde 4 GB’ dan büyük dosyaları kopyalayamayacaksınız unutmayın. Biçimlendir seçeneğini seçerek bölümümüzü oluşturalım. Şifreleme güvenliğini arttırmak için farenizi ekranda olabildiğince uzun ve hızlı hareket ettirin.

Program biriminizi oluşturduğunda sizi bilgilendirecek. Çıkış seçeneğine basarak ana menüye dönebilirsiniz.

Artık biriminiz hazır. Ana menüden oluşturduğunuz dosyayı ve bağlamak istediğiniz bölümü seçin ve şifrenizi girin. Diğer sistem bölümleri gibi Explorer’de bölümünüz gözükmeye başlayacak. İstediğiniz dosyaları içine koyun ve bağlantıyı kes diyerek bölümünüzü tekrar gizli hale getirin.

Bu Yazıyı Paylaş...

Yayın Tarihi Yazar: BilgeSite

Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>