Bilgisayarın Aniden Kapanma Nedenleri ve Çözümleri

Bilgisayar kullananlar bilirler. Eğer bilgisayarlar ile aranız çok iyi değilse ve konuya tam olarak hakim değilseniz, sürekli bilgisayar bozulur, kapanır, virüs bulaşır vs. Bugün biz sizlere bilgisayarın donmasına sebep olabilecek durumları anlatmaya çalışacağız.

bilgisayar_donma

Bilgisayarın donmasını 2 ana başlık altında inceleyeceğiz

  1. Yazılımsal Sorunlar

Bilgisayarımız gereksiz programlar, reklam yapan programlar, virüsler, trojanlar  vb zararlı yazılımlar sebebiyle kitlenebilir, yeniden başlayabilir.  Peki ne yapmalıyız ? Öncelikle denetim masasından bilmediğimiz gereksiz programları kaldırıyoruz. Ardından gerekli güncellemeleri yapıyoruz.

Daha sonra eğer antivirüs programımız varsa sistemimizi tamamen taratıyoruz. Tüm bu işlemlerin ardından internette combofix isimli ücretsiz programı indirip sistemimizi tamamen taratıyoruz. Sorunumuz eğer yazılımsal ise çözülmesi gerekir.

 bilgisayar_donma_1

  1. Donanımsal Sorunlar

Bilgisayarınız sürekli donup kendini yeniden başlatıyorsa ve yazılımsal sıkıntısı yoksa öncelikle bilgisayarımızı tozlardan arındırmalıyız. Masaüstü ise kasayı dizüstü ise içini açıp güzelce bir kompressör ile temizliyoruz.

Tozları temizlediniz, bilgisayar hala kapanıyorsa bilgisayar bunu önlem olarak yapıyordur. Bu problem genellikle işlemcinin aşırı ısınmasından kaynaklanır. Lütfen bilgisayarda bulunan tüm fanların tozlu olmadığına ve düzgün bir şekilde çalıştığına emin olunuz.

İşlemcinin  altına sürülen soğutucu sıvı zamanla özelliğini kaybetmektedir. Bu sıvının yenilenmesini sağlayınız.

Yine kapanma sorunlarından bir tanesi güç kaynağından kaynaklanabilir. Başka bir güç kaynağı ile bilgisayarımızı deneyip sorunun güç kaynağından olduğu tespit edilirse güç kaynağı değiştirilebilir.

Dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız ömrü biten piller ani kapanmalara sebep olabilir.

Bu Yazıyı Paylaş...

Yayın Tarihi Yazar: BilgeSite

Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>