Bilgisayarınızın Parçalarının Isısını Ölçün

Merhaba Arkadaşlar;

Özellikle dizüstü bilgisayarlarda sıklıkla karşılaştığımız ısınma problemi başımıza farklı türden sorunlar açabilmektedir. Örneğin toz ve nemli ortamda kalan bir bilgisayarın zamanla fanları yeterli işlevi görmemeye başlar. Bilgisayarınızın işlemci ve ekran kartını zorlayacak uygulamalar çalıştırdığınızda fanlar yeterli soğutmayı yapamayacağı için ekran kartı, anakart veya işlemciniz zarar görecektir.

pc_sıs_olc_4

Hatta bataryaların ömürlerinin çok kısa olmasının sebeplerinden birisi de budur. İşlemci ve ekran kartının bataryaya yakın olduğu bilgisayarlarda eğer bu parçalar çok ısınır ve bu ısı bataryaya kadar uzanırsa, batarya hücreleri zarar görecek ve ömrünün azalması kaçınılmaz olacaktır.

O halde ısıyı kontrol altında tutmamız gerekir. Bunun için öncelikle yapmamaz gereken acaba bizim bilgisayarımızda parçaların ısı değerleri nelerdir. Bir dizüstü bilgisayarın işlemci ve ekran kartının normal ısı değerleri kaçtır? Bilgisayarımızın ısı değerlerini nasıl ölçeriz ? 

Bilgisayarınızın Birimlerinin Isı Değeri Nedir?

Bilgisayarımızın ısı değerlerini indireceğimiz ücretsiz bir programla bulabileceğiz. Tabi ki bu çeşit işlemi yapan birçok program var ancak biz sizlere en yaygın kullanılan ve ücretsiz olanı anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle verdiğimizi adresten programın kurulumunu indirelim. http://www.almico.com/sfdownload.php bu adrese giderek aşağıdaki resimde gösterilen bağlantıya tıklayıp programı indirelim.

pc_sıs_olc_1

İndirilen programın setup kurulum dosyasına çift tıklayarak kurulumu tamamlıyoruz.

pc_sıs_olc_2

Masaüstüne Speedfan isminde bir kısayol atmış olası gerekir. Bu kısayola çift tıklayarak bilgisayarımızdaki parçaların ısı değerlerini artık görebiliriz.

pc_sıs_olc_3

Gelelim bilgisayarınızın ısı değerlerine Burada speedfan üzerinde çıkan ısı değerlerinin açıklamaları şu şekildedir. Speedfan simgelerinin anlamları, cpu, gpu, hdd anakart ısıları 

GPU : Ekran Kartınızın sıcaklığı

HDD : Malum Harddiskinizi sıcaklığı

Temp1 : Anakartınızı sıcaklığı

Temp2 : Temp1 ile hep aynı değerleri veriyor

Core 0 : İşlemci çekirdek ısısı

Core 1 : İşlemci çekirdek ısısı

Arkadaşlar burada değerleriniz alev işaretini göstermiyorsa sıcaklık yönünden herhangi bir sıkıntınız yok demektir. Ancak ısılar sürekli alev işaretini gösterir düzeyde ise. Bilgisayarınızı gzüelce temizletip ısı için kullanılan macunları yeniletmeniz gerekir.

 

Bu Yazıyı Paylaş...

Yayın Tarihi Yazar: BilgeSite

Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>