chiptuning hakkında

Merhaba;

Sizlere bu yazımda chiptuning konusundan bahsetmek istiyorum. Bu konuyla ilgili Türkçe olarak yazılmış tonla yazı ve video var. Fakat kimse bu işi nasıl yapabilirsiniz konusuna girmemiş ya da çok nadir azcık ucundan bahsetmiş herkes. Bu konuda bu kadar az Türkçe kaynak bulunmasının sebeplerini sallayalım. Kendimde aynı mağduriyeti yaşamış ve yaşamakta olan bir konu meraklısıyım. Bildiğim ve azıcık ucundan tecrübe edebildiğim kadarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Hatta kendi bilgisini paylaşmak isteyen koca yürekli arkadaşlarımızı da konuya davet ediyorum. Neyse efem şimdi gelelim neler yaptığıma.

İlk olarak “SMPS MPPS V13.02 ECU Chip Remap Tuning USB Interface – K+CAN” olarak adı geçmekte olan klon olanından 10 küsur dolara meşhur yurtdışı alışveriş sitelerinde bu cihaz ve türevi çokca bulunmakta. Ben en ekonomik ve işe yarar bunu buldum.  Cihazı obd 2 den bağlanarak aracımızın orijinal ecu yazılımını cihazla gelen mpps yazılımı sayesinde okuyoruz. Artık elimizde bin uzantılı orijinal ecu yazılımı var. Burada motorumuzun davranışlarını belirleyen haritalar var. Yani ecu yazlımını oluşturan küçük bölümler. İş bu haritaları bulmakla başlıyor. Burda da elimizde olan orijinal ecu yazılımı WinOLS programını kullanıp yazılımı oluşturan küçük parçaları yani haritaları anlamlandırmamız gerekiyor. Bu haritaların şahsına münhasır şekilleri var. Örneğin sıklıkla kullanılan egr haritası.

 

Yukarıda 5 küçük tepecikten sonra gesslen simetrik 2 simetrik kalp ritmine benzer diyagram örnek bir egr haritası.

Bunun gibi çokça küçük haritayı anlamlandırarak öncelikle WinOLS programında isim verip kaydediyoruz. Sonra sonra işte işler çatallanmaya başlıyor. Eğer benim gibi bu işlere yeni merak salanlardansanız ki büyük bir çoğunluğun öyle olduğunu düşünüyorum. Bulduğumuz haritaları modifiyelilerine uyarlamakla bu işe başlayabiliriz. Paylaşım sitelerinde bolca modifiye edilmiş ecu yazılımı ya da aracımızla aynı motora sahip ama farklı yazılım parametrelerine sahip daha performanslı versiyonlara ait ecu dosyaları mevcut. Ya da param bol riske hazırım bolca da teknik bilgiye sahibim derseniz kendi haritalarınızı kendiniz hazırlayacaksınız. Peki neden internette bolca bulunan bahsettiğim modifiyeli yazılımı doğrudan aracıma yüklemiyorum da kendi yazılımımı o modifiyeli yazılıma uyarlıyorum. Başka sebebi var mı bilmiyorum ama benim bildiğim aracımızın en önemli güvenlik unsuru immobilizer. Farklı aracın yazılımıyla aracımızı kullanmaya çalıştığımızda immobilizer aracımızın çalışmasına izin vermiyor. Onu da iptal edenler var. Tabi ne kadar doğru bir hareket orasını bilmiyorum. Ama bu kadar zahmetin sebebinin o olduğunu düşünüyorum.

Haritalarımızı uyarladıktan sonra elde ettiğimiz yazılımı yine mpps kullanılarak aracımızın ecu suna yazdırı yazdırıyoruz.

Tabi kısaca bir çırpıda bahsettiğimiz bu uygulama ve benzeri uygulamalarda yapabileceğimiz hatalar aracımıza ciddi hasar verme riski taşır  Şimdilik bu kadar. GÖRÜŞMEK ÜZERE…J

Bu Yazıyı Paylaş...

Yayın Tarihi Yazar: BilgeSite

Yorum Yaz

Kategori: Genel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>