Excel’ de Gruplandırma Filtreleme Nasıl Yapılır?

Merhaba Arkadaşlar;

Microsoft Office Excel programında elimizdeki verilerin gruplandırılması ve filtreleme ile belirli aralıktaki verilerin gösterilmesi çoğu zaman kullanım açısından çok kolaylık sağlamaktadır. Bugünkü konumuzda bu gruplandırma ve filtreleme işlemin nasıl uygulayacağımızı anlatmaya çalışacağım.

Arkadaşlar öncelikle excel’ de filtreleme nedir ve ne işe yarar örnekle anlatmaya çalışacağım. Elimizde bir okuldaki tüm sınıflara ait öğrenci listesi olduğunu farzedelim. Siz bu öğrencilerin velilerin telefon numaralarını kaydetmek istiyorsunuz ve bazen de şu sınıftaki şu öğrencinin velisinin telefon numarasını görmek istiyorsunuz. Burada o çocuk hangi sınıfta ise o sütuna filtreleme uygulayarak sadece o sınıftaki öğrencileri görebilir ve yapmak istediğiniz işlemleri sadece o sınıf üzerinde yapabilirsiniz.

Excel’ de Filtreleme Nasıl Yapılır?

Elimizde aşağıdaki şekilde bir excel dosyası bulunsun. İsterseniz resime bakıp siz de bu tablonun aynısını oluşturabilirsiniz.

excel_filtreleme_1

 

Biz bu tablonun bu kadar küçük değil de bir okulun tüm öğrencilerini alan bir yapıda olduğunu düşünürsek filtreleme başarılı olacaktır. Şimdi biz sadece 5/A sınıfındaki öğrencileri görüntülemek istediğimizi varsayalım.

Öncelikle filtreleme işlemini gerçekleştirmeliyiz. Bunun için tablomuzu seçiyoruz ve üst bölümde yer alan Veri bölümüne tıklayarak Filtre düğmesine tıklıyoruz.

excel_filtreleme_2

 

Eğer tabloyu seçtikten sonra Veri bölümünden filtreye tıkladıysanız aşağıdaki gibi ilk satırdaki verilerin üzerinde ok işaretleri çıkacaktır.

excel_filtreleme_3

 

Şimdi son olarak yapmamız gereken bir işlem kaldı. Siz hangi sınıfa göre filtreleme yapacaksanız. Üst fotoğrafta görülen “Sınıfı” yazan bölümdeki ok işaretini tıklayarak bir sınıfa tik koyup tamam diyorsunuz. Örneğin ben 5/A yı seçiyorum.

excel_filtreleme_4

 

Tamam dedikten sonra filtreleme işleminiz gerçekleşmiştir. Aşağıdaki resimde de görülmektedir.

excel_filtreleme_5

 

Eğer excel dosyasında bulunan filtreleme işlemini iptal etmek istiyorsanız da sadece yapmanız gereken Veri bölümündeki filtre düğmesine tıklayıp filtreyi etkisiz hale getirmek olmalıdır.

Bu Yazıyı Paylaş...

Yayın Tarihi Yazar: BilgeSite

2 Yorum

Excel’ de Gruplandırma Filtreleme Nasıl Yapılır? için 2 Cevap

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>