Excel’ de Veriler Nasıl Sıralanır?(Resimli Anlatım)

Merhaba Arkadaşlar;

Microsoft Office Excel programında büyükten küçüğe ya da küçükten büyüğe sıralama yapmak zorunda kaldığımız durumlar olabilir. Özellikle oldukça fazla veriyi elbette elimizle sıralayacak değiliz Excel’ de bu sıralamaları yapabileceğiniz otomatik bir uygulama mevcut.

Örneğin arkadaşlar elinizde öğrencilerin notları mevcut ya da bir şirkette çalışanların maaşları; siz bunları kişilerin isimleri ve tabloda bulunan diğer veriler bozulmadan sıralama yapmak istiyorsunuz. Az sonra anlatacağım uygulama ile excel’ de sayıları rahatlıkla sıralayabileceksiniz.

Excel’ de Sıralama Nasıl Yapılır?

Öncelikle arkadaşlar tablomuzu en sol ve üst köşesinden sağ alt köşesine kadar mouse ile seçiyoruz. Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi excelde sıralama yaparken üstteki başlığı seçmedim. Sadece hangi öğeleri sıralamaya dahil edeceksem onları seçtim. Burada örneğin “tc kimlik no”, “ad soyad” ve “maaş” kategorilerini seçtim.

excel_sıralama_1

Şimdi seçimizi yaptık. İstediğimiz kritere göre sıralama yapacağız. Örneğin siz isim sırasına göre sıralama yapabilirsiniz ya da maaş yüksekliğine göre bir sıralama excelde yapmak mümkün. 

Şimdi aşağıdaki resimde de görüldüğü üzere Üst menüzden “VERİ” ve ardından açılan menüde de “SIRALA” düğmelerine tıklayarak yfak penceremizin açılmasını sağlıyoruz.

excel_sıralama_2

 

Açılan küçük pencerede Sıralama Ölçütü bölümüne hangi değere göre sıralama yapmak istiyorsak Örneğin ben aşağıda “maaş” seçeneğine göre seçim yaptım. Bir de düzen bölümünden büyükten küçüğe ya da küçükten büyüğe seçeneğinden birini seçiyoruz.

excel_sıralama_3

Son olarak “tamam” a tıkladığınızda istediğiniz kritere göre excelde sıralamanız yapılacaktır. Buyurun benim maaşa göre sıralamam.

excel_sıralama_4

 

****Arkadaşlar eğer tabloyu seçerken tüm öğeleri birden seçmezseniz yani yukarıdaki resimde hem tc kimlik noları, hem isimleri hem de maaşları seçmezseniz sadece maaşları seçerseniz; Sıralamayı sadece maaşlar içinde yapacak ve kişilerin aldıkları maaşlar karışacaktır. Sıralama yaparken karışma olmaması için tablodaki tüm öğeler seçilmelidir.

Bu Yazıyı Paylaş...

Yayın Tarihi Yazar: BilgeSite

Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>