Fatih Projesi Etkileşimli Tahta Özellikleri

Merhaba Arkadaşlar;

Ülkemizde Milli Eğitim Bakanlığı ve birkaç tane daha bakanlıkla beraber yürütülen ve oldukça büyük bir proje olan Fatih Projesi kapsamında Etkileşimli Tahtaların Faz 2 versiyonları dağıtılmaya başlandı.

Vestel firmasının ürettiği Etkileşimli tahtaların kullanıldığı bu projedeki tüm özelliklerden bahsetmeye çalışacağız.

Genel Görünüm, Altyapı Sistemi

etkileşimlitahta1

Arkadaşlar okul binasında nasıl bir altyapı olursa olsun Fatih projesi uygulanacak okullarda yeni bir altyapı sistemi kullanılmaktadır. Bazen önce etkileşimli tahta sonra altyapı olurken bazen de önce altyapı ardından etkileşimli tahtalar kurulmaktadır.

Her okulda en az bir adet sistem odası oluşturulmaktadır. Ayrıca internet kullanımı için de fiber altyapı gerekmektedir. Ancak çoğu okullarda fiber altyapı olmadığı için internet okulda bulunan eski internet üzerinden bir şekilde dağıtılmaktadır.

Faz 2 tahtalarda access pointler tahtanın içinde değil faz 1 okullarında yaşanan sıkıntılar sebebiyle faz 2 de dışarı alınmış ve oldukça da güzel bir uygulama yapılmış.

Etkileşimli Tahta Kilit Yerleri Problemleri

etkileşimlitahta2

Çoğu arkadaş kilit yerlerinin problemli olduğundan bahsediyor ancak aslında çoğu problemsiz. Tahtanın sürüldüğü sistemin üzerinde sıra sıra damaklar mevcut, eğer tahta bu damaklara oturmaz ise ve sağa sola kilit dönmüyor ise anahtar da taktığınızda dönmeyecektir.

Haliyle anahtarı takmadan önce kilidin sağa sola dönüp dönmediğini kontrol ediniz.

Belirtmem gereken bir unsur da kilit ile alakalı anahtarın düz takılacak olmasıdır ters taktığınızda yine etkileşimli tahta kilidinde sıkıntılar oluşabiliyor.

Etkileşimli Tahta Özellikleri Nelerdir?

İşletim Sistemi Win 8.1
Hdd : 256 GB SSD
Ram : 8 GB DDR3
İşlemci : i3
Optik Kamera Sayısı : 4
Ekran : Full HD Led TV
Renk : Gri

Arkadaşlar burada 256 GB SSD sayesinde olsa gerek müthiş bir hız sağlanmış, tebrik ederiz.

Etkileşimli Tahtayı Projeksiyon olarak Kullanma

etkileşimlitahta3

Arkadaşlar tahta üzerinde bulunan HDMI girişi ile bilgisayarınızı etkileşimli tahtaya bağlayıp projeksiyon olarak kullanabiliyorsunuz.

Yapmanız gereken tek şey hdmi girişine bilgisayarınızı kablo ile bağladıktan sonra kumanda üzerinde ya da panelin alt tarafında bulunan kapatma tuşunun yanındaki input tuşuna basmak.

Bu Yazıyı Paylaş...

Yayın Tarihi Yazar: BilgeSite

Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>