Fotoğraf Yazıcısı Epson L800 İnceleme

Merhaba Arkadaşlar;

Evinden fotoğraflarını çıkartmak isteyen fotoğrafseverler için bir yazıcı incelemesi yayınlamak istedim. 2 senedir kullanmakta olduğum Epson L800′ ün tüm özelliklerini, mürekkep dolumunu, maliyetini anlatmaya çalışacağım.

epson_l800_1

Neden Epson L800?

Ne zaman bir forumda fotoğraf yazıcısı tavsiyesi sorulsa ben hep Epson L800′ ü öneririm. Bu önerimdeki en önemli sebeplerden bir tanesi de kesinlikle maliyettir. Şimdi Epson l800′ ün özelliklerini kendi tecrübelerime dayanarak anlatmaya geçelim.

Epson L800 Renk Sayısı

Siyah, Sarı, Magenta, Açık Magenta, Mavi, Açık Mavi olmak üzere 6 adet renkten oluşur Epson L800. çoğu yazıcı 4 renklidir. Bu yüzden renk tonları arasındaki o farkı çıkaramazlar. Ancak epson l800 neredeyse fotoğrafçı çıktıları kadar renk hassasiyetini 6 renkli mürekkepleri ile yakalayabilmektedir.

epson_l800_2

Epson L800 Mürekkep Dolumu ve Yapısı

Tank sistemi ile orjinal olarak üretilen Epson l800′ de 6 adet farklı tüp bulunmaktadır. Siz hangi tüp biterse onu alıp doldurabilirsiniz. Benim fotoğraflarımda örneğin sarı renk daha çok tüketiliyor. Sadece 30-45 tl arası satılan fiyatlarla sarı rengi alıp doldurup çıktılar almaya devam edebilirsiniz. Bu arada bir mürekkep de 70ml olduğundan öyle kolay kolay bitmiyor haberiniz olsun.

epson_l800_3

Epson L800 Tank Sistemi Sıkıntı Yaratır mı?

Normalde sonradan takılan sistemler kendi maliyetlerini çıkarana kadar bozulmuyorlar. Ancak bir zaman sonra bu sistem sıkıntılar çıkarmaktaydı. Epson bu tanklı sistemi fabrika çıkışı yazıcılarına yerleştirdi ve sorunları tamamen bitirdi diyebiliriz. Alttaki fotoğraf sonradan takılan tank sistemine örnektir.

epson_l800_4

Epson L800 Ne Tür Kağıtları Yazdırabilir?

Arkadaşlar Epson L800 A4 boyutuna kadar tüm kağıt boyutlarına destek vermektedir. Epson L800 ayrıca cd/dvd üzerine çıktılar alabilir, zarf üzerine de baskı alabilmektedir.

Epson L800 ile Bir Dolu Tüple Ne Kadar Çıktı Alınır?

Arkadaşlar bunu ölçenler nasıl ölçüyor ben tam olarak anlamadım. Ancak inanın 10×15 boyutunda rahat söylüyorum 1500 çıktı alınabilir. Neden ölçüm tam net yapılamaz, ben siyah mürekkep 1 defa bitene kadar 2 tüp sarı mürekkep bitirdim. Ama tekrar söyleyeyim bu mürekkepleri bitirmek hiç de kolay değil.

Epson L800 Fotoğrafları Net ve Canlı Çıkarır mı?

Arkadaşlar eğer bu iş içinde gerçekten zaman harcadıysanız bu fotoğrafların yazıcı çıktısı olduğunu anlayabilirsiniz. Ancak normal bir insanın fotoğrafçılardan alınmış fotoğraf ile sizin fotoğraflarınız arasındaki farkı anlaması imkansız. Hele siz bir de kaliteli 300 gr. parlak, ipek, satin fotoğraf kağıtlarını kullanırsanız.(Bakınız Fotoğraf Kağıdı İnceleme) Bu sefer kim olursa olsun aradaki farkı çok zor ayırt eder.

epson_l800_6

Epson L800 ile Muadil Mürekkep Kullanabilir Miyim?

Evet arkadaşlar ne kadar ben muadil mürekkebi tavsiye etmesem de muadil mürekkep alıp yazıcının mürekkep seviyelerini resetleyerek (Bakınız Epson L800 Mürekkep Resetleme) çıktı maliyetini çok daha düşürebilirsiniz.

epson_l800_5

Epson L800 başlangıçta alırken size fiyatı fazla gelebilir ancak bu fotoğraf yazıcısını aldıktan sonra inanın verdiğiniz paraya hiç pişman olmayacaksınız.

Bu Yazıyı Paylaş...

Yayın Tarihi Yazar: BilgeSite

Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>