Fotoğraflarınızda Gökyüzü Nasıl Canlandırılır?

Merhaba Arkadaşlar;

Çektiğimiz fotoğraflarda gökyüzünün istediğimiz canlılıkta çıkmaması olası problemlerin başında gelir. Bugün sizlere gökyüzüne nasıl o canlılığı photoshop programı ile veriyoruz anlatmaya çalışacağım.

Arkadaşlar photoshopta çektiğiniz fotoğrafların soluk olduğunu düşünüyorsanız ve özellikle gökyüzünü daha belirgin ve daha canlı yapmak istiyorsanız 2 basit adımla photoshopta gökyüzünü canlandırabilirsiniz.

Şimdi sizlerle kendi çektiğim bir fotoğraf üzerinden gökyüzünü nasıl canlı yaparız anlatmaya çalışayım. Fotoğrafımızı photoshop programında açalım.

canlı_gökyüzü_1

 

Şimdi de fotoğraflarımızda ilk yapmamız gereken değişikliklerin başında gelen Smart Sharpen efektini uygulayalım. Bunu daha önce anlattığım için tekrar değinmiyorum.

Bilmeyenler için bağlantı Smart Sharpen Efekt uygulaması Resimli Anlatım

Smart Sharpen efektinden sonra arkadaşlar İmage Adjustment Vibrance bölümünden aşağıdaki resimde görüldüğü gibi renkleri biraz canlandırıyoruz.

canlı_gökyüzü_2

 

Şimdide yeni bir layer açıyoruz. Yeni açtığımız layer a Gradient Tool ile Siyah ve Beyaz renklerini seçerek bulut kısmı siyah dağ kısmı beyaz olacak şekilde boyuyoruz.

canlı_gökyüzü_3

 

Şimdi Layer bölümünün alt kısmındaki düğmeden Layerımızın özelliğini aşağıda gösterilen kısımdan Soft Light olarak değiştiriyoruz.

canlı_gökyüzü_4

 

Son olarak ise biz sadece gökyüzünde oynama yapmak istediğimiz için gökyüzünde oynadığımız renkler dağ kısmını etkilemesin diye dağ kısmında uyguladığımız gradient özelliğini silmemiz gerekecek. Silgiyi seçerek dağ olan bölümleri siliyoruz.

canlı_gökyüzü_5

 

Şimdi sizlere ilk ve son fotoğraf arasındaki farkı görmeniz için iki fotoğrafı birden göstereceğim. Photoshopta gökyüzünü canlandırmanın en kolay yolu olarak belirttiğim konuyu umarım beğenirsiniz.

canlı_gökyüzü_7canlı_gökyüzü_6

 

 

 

 

 

Bu Yazıyı Paylaş...

Yayın Tarihi Yazar: BilgeSite

Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>