Kablosuz Elektrik Devri Başladı

Hızla gelişen teknolojide bilim adamları bir yeniliğe daha imza attılar. 60 wattlık bir ampülü kablo ve bağlantı olmadan elektrikle çalıştırmayı başaran bilimadamları çalışmalarını daha da geliştireceğe benziyor.

kablosuz_elektrik_2

 ABD’ li bilimadamlarının öncü olduğu bu yenilikte 2 metre uzaklıktaki bir ampül herhangi bir bağlantı olmadan çalıştırılabiliyor. Bilim adamlarının daha fazla geliştirmek istedikleri kablosuz elektrik yeniliği ile kablo kirliliğinden kurtulmaları projenin ilk amacı olarak göze çarpıyor.

Özellikle mobil dünyanın oldukça fazla geliştiği günümüzde kablosuz elektrikle beraber kablosuz şarj da mükemmel bir yenilik olacak gibi görünüyor.

Anten görevi gören iki bakır bobin arasında elektromanyetik dalgalar oluşturarak elektrik iletimini sağlayan teknoloji şu an için 2 metre alanda denendi.

kablosuz_elektrik_1

Bazı uzmanlar,bu kadar fazla kablosuz teknolojinin insan sağlığına zararı olacağını belirtse de teknolojinin başındaki uzmanlar 10 megahertzlik dalgaların geçmeyen teknolojinin insan sağlığına olumsuz bir etkisi olmayacağını belirtti.

Şimdilik yüzde 40 verimlilik gösteren projenin gelecekte kablosuz hayatın kapılarını açabileceği belirtiliyor.

Peki Hangi Ülke Resmi Olarak Açıkladı.

Tayland Enerji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, öncelikle Başkent Bangkok da başlayacak olan projenin bir çok kente de aktarılacağı belirtildi.Teknolojide her zaman öncü yenilikler yapmayı hedefleyen Tayland birkaç pilot uygulama gerçekleştirdikten sonra kablosuz elektriği tüm ülke genelinde yaymaya çalışacaklarını bildirdi.

Bangkok Elektrik Kurumu (MEA) yaptığı açıklamada ise yeni sistem elektrik teknolojisinin günlük hayatta kullanılan taşınabilir cihazlara oldukça fazla kolaylık sağlayacağını bildirdi.

kablosuz_elektrik

kablosuz_elektrik_3

 

 

 

 

 

Bu Yazıyı Paylaş...

Yayın Tarihi Yazar: BilgeSite

Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>