Monitör Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Göz sağlığımızı korumak için bilgisayar seçerken en çok dikkat etmemiz gereken malzemelerden birisidir monitörler. Ancak sanki biz monitör seçerken fiyatını daha çok önemsiyor gibiyiz.

Ucuz fiyata büyük monitörler alayım derken birçok özelliği göz ardı edip gözlerimizde çeşitli hastalıkların oluşmasına sebep oluyoruz.

monitor_Secimi

Oysa ki gözlerimizi korumak için monitör seçiminde çok titiz davranmalı ve maliyeti 2. plana atmalıyız. O halde ekran seçimimiz nasıl ve neye göre yapmalıyız?

Ekran Boyutu Nasıl Olmalıdır?

Bununla ilgili herhangi bir kısıtlama yok ancak çok küçük monitörler ve aşırı büyük monitörler bazı insanlarda ışık yoğunluğu sebebiyle baş ağrısı şikayetleri olduğunu göstermiştir.

Kontrast, Parlaklık Değerleri

Tasarım ve grafik işleriyle uğraşıyorsanız tonlar arasındaki farka oldukça ihtiyacınız olacaktır. O yüzden kontrast değerini göz önünde bulundurmanız gerekir. Eğer bulunduğunuz ortam çok ışıklı bir ortam ise de o zaman parlaklık özelliklerini göz önünde bulundurun.

Tepki Süresi

Tepki süresi monitörlerde en önemli özelliklerin başında gelir. Ne kadar az olursa sizin için o kadar iyi olacaktır.

Bağlantılar

Bilgisayarınızın desteklediği türden bağlantılara sahip bir monitör almalısınız. Hdmi çıkışı olmayan bir kasaya hdmi monitör almak gereksiz olacaktır.

Renk Derinliği

Renk derinliği 8,16,24 ve 32 bit olmak üzere sınıflandırılır. O da ne kadar fazla ise sizin için o kadar iyi demektir.

 

Bu Yazıyı Paylaş...

Yayın Tarihi Yazar: BilgeSite

Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>