Notebook Batarya Kullanımı Önerileri

Dizüstü bilgisayarları alıyoruz, kimi zaman şarja takılı kimi zamansa batarya ile kullanıyoruz ve çoğu zaman dikkat etmiyoruz. Ardından çok fazla zaman geçmeden bilgisayarımızın şarjı yarım saatlere düşüyor, bir kademe sonra ise artık dizüstü bilgisayarınız maalesef masaüstü bilgisayara dönüşüyor. Şarja takılı olmadan bilgisayarınızı kullanamıyorsunuz.

uzun_omurlu_batarya_1

Bunun için dizüstü bilgisayarları kullanırken batarya ile ilgili vereceğimiz birkaç pratik bilgi ile artık uzun ömürlü bataryalara sahip olabileceksiniz. Bu konu bir bataryanın 100-250 TL arasında olduğu düşünülürse bize göre oldukça önemli.

Kimi zaman bilgisayara 800 tl verebiliyoruz ancak bataryasına 200 tl vermek insana biraz ağır gelebilir.

uzun_omurlu_batarya_2

Ancak şunu unutmayalım; Her bataryanın bir ömrü vardır ve siz ne yaparsanız yapın bir gün tamamen iflas edecektir. Siz gösterdiğiniz titizlikle bu iflas durumunu geciktirebilirsiniz.

Uzun Ömürlü Batarya İçin Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?

1- Bataryayı korumak için kesinlikle tam şarj ettikten sonra bataryayı bilgisayardan çıkarmak gibi bir hata yapmayın. Çünkü bataryanız regulatör görevi görerek elektrikteki dalgalanmaları bilgisayara yansıtmaz. Siz bataryayı çıkarırsanız elektrik kesintilerinde bilgisayarınız aniden kapanacak ve donanım ürünlerine zarar gelebilecektir.

2- Her pilin belirli bir şarj olma sayısı vardır. Örneğin 300 defa ya da 500 defa gibi. O yüzden pilinizi sürekli doldurup boşaltmak da bataryanızın ömrünü azaltacaktır. Bu işlemi haftada 2 ya da 3 defa bataryayı tamamen boşaltıp doldurarak gerçekleştirebilir ve ömrü uzatmaya yardımcı olabilirsiniz.

3- Bilgisayarınızda bulunan ya da sonradan kurulan programlarla batarya ömrünü uzatın. Örneğin benim gördüğüm lenovo ve samsung bilgisayarlarda batarya ömrü uzatıcı bir program var. Bu program bilgisayar şarja takılı iken yüzde 80′ e kadar bataryayı doldurup daha fazla ileri çıkmasını engellemektedir. Bu da batarya kullanımında dikkat edilebilecek unsurlardan bir tanesidir.

4- En Önemli konulardan bir tanesi sıcaklık. Dizüstü bilgisayarınızla oyun açtınız ve ekran kartını bir hayli zorlayacak bir oyun. Eğer dizüstü bilgisayarınız çok fazla ısınırsa ki ısınır, bunun bataryanıza zararı olacaktır. Batarya içindeki hücreler aşırı sıcaklıktan zarar görürler ve yapıları bozulabilir. Tavsiyem sadece oyun esnasında bataryanızı çıkarın.

 

Bu Yazıyı Paylaş...

Yayın Tarihi Yazar: BilgeSite

Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>