Office Word ile Pdf Nasıl Oluşturulur?

Merhaba Arkadaşlar;

İnternet ortamında çok sık kullanılan ve üzerinde değişiklik yapılamayan belgelerin başında PDF belgeleri gelmektedir. Bugün sizlere Microsoft Office Word programında hazırlamış olduğunuz bir dökümanı nasıl bir pdf dosyasına dönüştürürsünüz onu anlatmaya çalışacağım.

Pdf Dosya Türü Nedir kısaca buna değinelim.

pdf_olustur_4

Pdf açılımı Portable Document Format olan ve mobil cihazlar dahil tüm cihazlarda kolaylıkla çalışabilen bir dosya türüdür. Genellikle üzerinde değişiklik yapılması istenmeyen durumlarda pdf dosyaları kullanılır. Örneğin Milli Eğitim Bakanlığı okullara bir yazı gönderecek bunu pdf dosyası formatında göndermektedir.

Pdf dosyaları bir çok ücretsiz program tarafından açılmaktadır. Ancak bunların ücretsiz ve en çok yaygın olan Adobe Reader olarak bilinir.

PDF Dosyası Nasıl Oluşturulur?

Arkadaşlar şimdi word programı ile elimizdeki bir dosyayı pdf dosya türüne yani değiştirilemeyecek dosya türüne nasıl dönüştürürüz anlatmaya çalışalım.

Öncelikle herhangi bir word belgesini açıyoruz.

pdf_olustur_1

 

Dosyamızı açtıktan veya sıfırdan hazırladıktan sonra üst menüden en sağ tarafta bulunan eklentiler bölümünden eğer sizin Office programınızda kuruluysa Create Pdf seçeneğine tıklayarak pdf dosyanızı oluşturabilirsiniz.

pdf_olustur_2

 

Eğer bu eklenti yoksa da hiç problem değil zaten kendiniz pdf olarak dosyalarını Dosya—Farklı Kaydet seçeneğini kullanarak aşağıdaki resimde görüldüğü gibi pdf dosyasını seçerek pdf dosyalarınızı oluşturabilirsiniz.

pdf_olustur_3

Bu Yazıyı Paylaş...

Yayın Tarihi Yazar: BilgeSite

Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>