Photoshop’ta Fotoğrafların Kenarları Nasıl Karartılır?

Merhaba Arkadaşlar;

Bugün sizlerle paylaşmak istediğim konunun aslında bir çok yöntemi bulunmaktadır. Ancak Photoshop’ un cs serisi ile gelen yeniliklerden bir tanesi ile fotoğrafların kenarlarını doğal bir şekilde nasıl karartırız anlatmaya çalışalım. Photoshop’ ta Lens Correction komutunu kullanarak yapacağımız resim kenarlarını karartma yönteminde sadece kenarları karartmak zorunda değilsiniz. İstediğiniz bir bölgeyi de seçerek karartma yapmak mümkün ancak kenarlar için çok doğal bir görünüm vermektedir.

Resimlerin/Fotoğrafların Kenarlarını Nasıl Karartırız?

Çok doğal bir görünümde fotoğrafların kenarını karartmak için öncelikle fotoğrafımızı photoshop programında açalım.

resim_karartma_1

Şimdi resim ya da fotoğrafımızda herhangi bir işlem yapmadan direkt olarak efektimizin olduğu bölüme gideceğiz. Filter menüsünden Lens Correction menüsüne tıklayalım. Karşımıza bir pencere çıkacaktır.

resim_karartma_2

Burada yukarıdaki resimde kırmızı dikdörtgen ile işaretlenmiş olan bölümden öncelikle custom bölümünü seçiyoruz. Ardından kendi isteğimize göre Amount ve Midpoint değerlerini azaltarak fotoğraflarımızın kenarlarına yeterli karatmayı uygulayabilirsiniz.

İşte fotoğrafımızın son hali;

resim_karartma_3

Bu Yazıyı Paylaş...

Yayın Tarihi Yazar: BilgeSite

Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>