Photoshop’ ta Fotoğraf İçinde Fotoğraf Efekti

Merhaba Arkadaşlar;

 Bugün yine sizlere photoshop üzerinde fotoğraflarla yapmış olduğum bir çalışmadan örnek anlatmaya çalışacağım. Photoshop ta çekmiş olduğunuz bir fotoğrafı sanki aynı fotoğrafın içindeymiş gibi nasıl yapılır göstereceğim.

Anlatmaya çalıştığım şeyi aşağıdaki resimle daha iyi anlayacaksınız umarım . O yüzden hemen fotoğrafı görelim daha sonra anlatıma geçiyorum.

fotograf_icice_1

 

Gördüğünüz üzere photoshop programında yapılmış güzel uygulamalardan bir tanesi. Sanki iki fotoğraf varmış gibi ama aynı fotoğrafın belirli bir karesinden yeni bir fotoğraf karesi elde edilmiş. Evet arkadaşlar şimdi geçelim photoshopta iç içe fotoğraf nasıl yapılır.

Öncelikle sade halde olan fotoğrafımızı photoshop programında açıyoruz. Karşımıza gelen fotoğraf layerının aşağıda olduğu gibi kopyalarak aynı fotoğraftan oluşan 2 layer katman elde ediyoruz.

fotograf_icice_2

 

Şimdi de photoshop araçlarından biri olan rectangle tool aracını seçiyoruz. Fotoğrafta çevreleyeceğimiz bölüm için.

fotograf_icice_3

 

Dikdörtgen çizim aracımızla fill siyah stroke da beyaz olacak şekilde bir dikdörtgen çiziyoruz. Bu çiziminizi fotoğrafta hangi bölümü ön plana çıkarmak istiyorsanız ona göre belirleyin.

fotograf_icice_5

 

Şimdi aşağıdaki resimde görüldüğü gibi dikdörtgeni oluşturalım.

fotograf_icice_6

 

Gördüğünüz üzere içi siyah renkte dışı beyaz çerçeveli dikdörtgenimiz oluştu.

fotograf_icice_7

 

Şimdi de arkadaşlar layer/katman bölümünden çerçevemizin olduğu katmanı iki resmin arasına alıyoruz.fotograf_icice_8

 

Daha sonra bir üstteki resmimizin bulunduğu katmana tıklıyoruz.

fotograf_icice_9

 

Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi bu katmanın özelliğini değiştirmemiz gerekiyor. İsterseniz Ctrl Alt G tuş kombinasyonu ile isterseniz de resimde gösterilen yerden Create Clipping Mask diyoruz.

fotograf_icice_10

 

Yaptığımız işlem sonucunda maskeleme işlemi tamamlandı.

fotograf_icice_11

 

Şimdi ortada bulunan dikdörtgenimize bir derinlik katmak için gölge efekti verelim. Önce katman bölümünden Rectangle yazan katmanı seçiyoruz. 

fotograf_icice_12

 

Ardından da Layer – Layer Style – Drop Shadow bölümünden dikdörtgenimize gölge efektini uyguluyoruz.

fotograf_icice_13

 

Photoshopta İç içe resim karesi ekleme efektimizde son aşamaya geldik. En altta yer alan resmin katmanına tıklayarak o katman üzerinde olmayı sağlayalım.

fotograf_icice_16

 

Şimdi daha önceki konularda da anlatmış olduğumuz siyah beyaz efektini bu katmana uygulayalım.

fotograf_icice_17

fotograf_icice_18

 

Gördüğünüz üzere kare dışında kalan yerler artık siyah beyaz. Fotoğrafımızda İç içe kareler efektini photoshop programında uygulamış olduk. Fotoğrafın son halini ve yapmış olduğum bir başka fotoğrafı sizlerle paylaşıyorum. Yapamadığınız ya da anlamadığınız herhangi bir yerde bizimle yorum bölümünden irtibata geçebilirsiniz.

fotograf_icice_1leon_icice_1

 

 

Bu Yazıyı Paylaş...

Yayın Tarihi Yazar: BilgeSite

Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>