Photoshop’ ta Seçili Bölgeyi Renkli Bırakma

Merhaba Arkadaşlar;

Bugün sizlerle paylaşmak istediğim konu çektiğiniz fotoğraflarda bulunan renkli bölgeleri çok daha fazla ön plana çıkarmak ve çok daha güzel bir etki yaratmak için bu renkli alanların dışında kalan bölümleri siyah beyaz yapmak.

Yani kısaca özetlemek gerekirse photoshop ile seçili alanları nasıl renkli bırakırız bunu anlatmaya çalışacağım. Yaptığımız çalışmanın sonunda renkli kısım dışındakiler siyah beyaz olacağı için renkli olan bölümler çok canlı ve hoş duracaktır. Şimdi yapacağımız çalışmanın son halini sizlerle paylaşıp bu efekti nasıl veririz anlatmaya geçeceğim.

ps_seçilirenk_1

Arkadaşlar Seçili bölgeyi renkli bırakma efektini verebilmek için fotoğrafımızı açıyoruz. Ben bu işlem için Photoshop CS6 programını kullandım.

ps_seçilirenk_2

 

Fotoğrafı açtıysanız sol tarafta bulunan menüden Lasso Tool, Quick Selection Tool ya da Magic Wand Tool araçlarını kullanarak renkli bırakmak istediğimiz bölümü düzgün bir şekilde seçiyoruz.

ps_seçilirenk_3

 

Bu seçimi çok düzgün bir biçimde yapmalıyız aksi takdirde renkli olan kısımdan da seçimi dahil olan olacak ve verdiğiniz efekt çok yapmacık duracaktır. Şimdi de seçtiğimiz alanın tersinde olan bölümü seçili hale getirmemiz gerekiyor. Çünkü biz orayı siyah beyaz yapacağız. Bunun için Select Menüsünden İnverse seçeneğini tıklıyoruz.

ps_seçilirenk_4

 

Şimdi renkli olan kısmın dışındaki kısmı seçmiş olduk böylece seçili renkli bırakmak istediğimiz alanın dışı siyah beyaz olacak. Devam edelim Layer panelinin altında aşağıdaki resimde görüldüğü gibi Katmana çeşitli ayar verebileceğimiz bir düğme var onu tıklayarak Black and White seçeneğine tıklıyoruz.

ps_seçilirenk_5

ps_seçilirenk_6

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra karşınıza aşağıdaki biçimde ufak bir pencere çıkacaktır. Bu pencerede siyah beyaz yapmak istediğiniz bölümlerin ton ayarlarını yapabilirsiniz.

ps_seçilirenk_8

 

Ton ayarlamalarını da tamamladıysanız artık fotoğrafımız Seçili bölgelerin dışındaki yerler siyah beyaz olacak şekilde hazırlandı.

ps_seçilirenk_1

 

Anlayamadığınız ya da sormak istediğiniz bir bölüm olursa lütfen bizlere yorum bölümünden ulaşınız.

Bu Yazıyı Paylaş...

Yayın Tarihi Yazar: BilgeSite

Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>