Photoshop’ ta Spiral Efekt Nasıl Verilir? (Resimli Anlatım)

Merhaba Arkadaşlar;

Bugün sizlere Photoshop CS6 ve diğer sürümlerinde de uygulayabileceğiniz spiral efekt etkisini nasıl vereceğinizi anlatmaya çalışacağım. Bazen arabaların üzerinde gördüğünüz sticker çeşitlerinde ya da dövme yaparken kullandığınız spiral efektleri çok kolay bir şekilde hazırlayabileceksiniz.

Öncelikle yapmaya çalışacağımız efektin bir örnek resmini sizlerle paylaşmak istiyorum.

spiral_efekt_1

 

Tabi ki burada oluşturulan tüm öğeler kullanıcının hayal dünyasına kalmış. Ben sizlere temel bir şekilde spiral görünümündeki şekilleri nasıl oluşturacağınızı anlatmaya çalışacağım gerisi size kalmış.

1. Öncelikle Photoshop’ ta boş bir çalışma sayfası oluşturalım. Arkaplana güzel bir gradient kullanarak bir renk verdim.

spiral_efekt_2

2. Ardından Klasik fırca aracını seçerek aşağıdaki resimde gördüğünüz üzere yumuşak bir fırça seçtim ve fırçanın kalınlığını 10 olarak ayarladım. Bu arada rengi de ben siyah olarak seçtim siz istediğiniz bir renk seçebilirsiniz.

spiral_efekt_3

3. Şimdi Pen Tool aracımızı seçerek istediğimiz şekli veriyoruz. Ben basit bir spiral şekil vereceğim.

spiral_efekt_4

4. Pen tool ile şeklimizi verdik şimdi hala Pen Tool aracı üzerinde iken şeklimizin üzerine sağ tıklıyoruz. Karşımıza gelen menüden Stroke Path seçeneğine tıklıyoruz ve brush seçeneği geliyor Tamam diyerek spiral görünümlü efektimizi veriyoruz.

spiral_efekt_5

5. Aşağıda gördüğünüz üzere şeklimiz oluştu. Şimdi sadece az önce yaptığımız gibi sağ tıklayıp Delete Path diyerek Pen tool ile oluşturduğumuz seçimi siliyoruz.

spiral_efekt_6

6. Son olarak da arkadaşlar aynı şekillerden birkaç tane daha yapıyorum ve layerlara vermiş olduğumuz blending options seçeneklerini kurcalayarak güzel bir şekil ortaya çıkarmaya çalışıyorum.

spiral_efekt_7

 

Anlamadığınız ya da sormak istediğiniz konularda lütfen bizlere yorum bölümünden ulaşınız.

Bu Yazıyı Paylaş...

Yayın Tarihi Yazar: BilgeSite

Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>