Raw Dosyalarını Jpeg Formatına Dönüştürme

Merhaba Arkadaşlar;

Dslr fotoğraf makinası olan çoğu kişi aynı zamanda Photoshop programını kullanıyordur. O yüzden bugünkü anlatımımda Raw dosyalarını Jpeg formatına çevirirken Photoshop CS 6 programını kullanacağım.

Fotoğraf makinanızla çekmiş olduğunuz raw formatlı fotoğrafları Canon, Epson gibi firmaların ücretsiz programları ile de Jpeg formatına dönüştürebilirsiniz. Ancak Photoshop programını sıklıkla kullanan birisi olarak bugün bu konuyu photoshop ile anlatmak istedim.

Raw Fotoğrafları Toplu Dönüştürme

raw

Photoshop’ ta göstereceğim bu yöntemle dosyalarınızı aynı zamanda psd, tiff olarak da kayıt edebiliyorsunuz. Fotoğraflarınızın kalitesini belirleyebileceğiniz bu yöntemin adı Photoshopta İmage Processor.

Ps İmage Processor Kullanımı

Photoshop Cs6 programını açıyoruz ve üst menüden File – Scripts – İmage Processor  bağlantısına tıklıyoruz.

raw_donusturme_1

Şimdi karşımıza fotoğraflarımızı raw formatından jpeg veya psd, tiff formatına çevirebileceğimiz image processor menüsü geldi. 

raw_donusturme_2

Arkadaşlar burada image processor penceresinde Select Folder seçeneği ile hangi klasörde ise fotoğraflarımızı o klasörü seçiyoruz. Bir atl bölümde zaten save in same location yani aynı yere kaydet seçeneği seçili bunu değiştirmemize gerek yok.

3. seçenek olan File Type bölümünde ise isterseniz psd ve tiff de seçebilirsiniz. Son olarak kalite dosya türü kimi seçeneklerde karar kıldıysanız bu pencerede yine sağ üst köşede olan run seçeneğine tıklayarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Unutmayalım İmage Processor bilgisayarınızın hızına ve çektiğiniz fotoğrafların boyutuna göre biraz zamanınızı alabilir.

Bu Yazıyı Paylaş...

Yayın Tarihi Yazar: BilgeSite

Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>