Resim Dosya Uzantıları Arasındaki Farklar

Merhaba Arkadaşlar;

Her dosyanın kendine ait bir ya da birden fazla uzantısı bulunmaktadır. Bugün resim dosyalarının uzantıları hakkında birkaç farktan ve özelliklerinden bahsetmeye çalışacağız.

Resim Dosyalarının uzantıları Nelerdir?

Resim dosya uzantıları Jpeg, Gif, Png, vs. şeklinde olabilmektedir. Biz bugün sizlere bu üç resim uzantısının farklarından ve özelliklerinden bahsedeceğiz.

Jpeg Dosya Uzantısı Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

resim_uzanti_1

Jpeg dosya uzantısının açılımı Joint Photographic Experts Group olarak geçmektedir. Tek seferde 16.7 milyon renk gösterebilen bu formatta resimlerin sıkıştırılarak, bazı gözle görülebilen ya da görülemeyen veriler atlanarak kaydedilir.

Sıkıştırma oranına göre veri kaybı artacaktır. Sıkıştırma oranının artması gözle görebileceğiniz bozulmalara neden olabilmektedir. Bu yüzden resimlerinizi jpeg formatında sıkıştırarak kaydederken resimlerinizin orjinalini saklamanız yararınıza olacaktır.

Diğer dosya uzantılarına göre boyutlandırma optimizasyonunda oldukça başarılı olan Jpeg dosya uzantısı, web ortamlarında en çok kullanılan uzantıdır diyebiliriz. Çok fazla bozulmayan görüntüleri düşük boyutlarda sunması web üzerinde bu dosya uzantısının çok kullanılmasının başlıca sebebidir.

Png Dosya Uzantısı Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

resim_uzanti_2

Png dosya uzantısının açılımı Portable Network Graphics olarak geçmektedir. Web ortamlarında çok sık kullanılan bu dosya uzantısının iki farklı versiyonu bulunmaktadır. PNG-8 ve PNG-24. PNG-8 dosya uzantısı 256 renge kadar görüntüleyebilmektedir.

Png web ortamlarında kaliteli resimlerin kullanılacağı durumlarda çok sık kullanılır. Gif resim dosyalarının görüntü açısından gözle görünür kayıplar oluşturulmadığı ancak boyut olarak mükemmele yakın bir azalmanın görüldüğü dosya uzantısıdır.

Ayrıca bir logo tasarladığınızı varsayalım. Logonuzun içinde saydam görünmesini istediğiniz bölümler mevcut. Jpeg dosya formatında bu saydamlıklar beyaz olarak görünür ancak png seçerseniz. Bu saydamlıkları görebilirsiniz.

Gif Dosya Uzantısı Nedir? Özellikleri Nelerdir? Nerelerde Kullanılır?

resim_uzanti_3

Gif dosya uzantısının açılımı Graphics Interchange Format olarak geçmektedir. Çok eskiden beri web ortamlarında kullanılan bu uzantı biçiminde animasyonlu resim dosyaları görebilirsiniz.

Birden fazla katmanı sırayla göstererek size animasyonlu öğeler sunan gif dosya uzantısı LZW denilen bir sıkıştırma yöntemini kullanır. Tekrarlanan pikselleri bularak sıkıştıran bu dosya formatında kaliteden ödün vermeden sıkıştırma gerçekleştirilir.

Resimlerde saydamlığa izin veren gif dosya uzantısı boyutun önemli olmayıp kalitenin ön planda olduğu durumlarda bu dosya formatı kullanılabilir.

Bu Yazıyı Paylaş...

Yayın Tarihi Yazar: BilgeSite

Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>