Selfie Nedir? Selfie Pozu Nasıl Verilir?

Evet son günlerin çılgın etkinliği selfie. Selfie pozu nasıl verilir, selfie kelimesi ilk olarak nereden çıktı, selfieye özel bir poz var mıdır? Şimdi bunları incelemeye çalışacağız ve sonunda dünyada kendinde söz ettiren ünlülerin vermiş olduğu selfielere göz atacağız.

Türk Dil Kurumunun henüz karşılık bulamadığı selfie kelimesi; Kişinin kendi fotoğrafını bilhassa akıllı cep telefonu ya da webcam ile çekip soysal medyaya yüklemesi olarak geçiyor Oxford İngilizce sözlüğünün online versiyonunda.

İlk olarak kim çekmiştir tabiki bilinmez ancak selfieyi selfie yapan tabi ki bir oscar ödül töreninde oldu.

Oscar ödül töreninde tanınmış sunucu Ellen DeGeneres’in telefonu ile çektiği selfie’nin ardından tümdünyada adeta bir selfie çılgınlığı yaşanıyor. DeGeneres’in ünlü oyuncularla çektiği bu selfie 3 milyon 400 bin kez retweetlendi.

Çok konuşulan selfie’lerden biri de Amerika Başkanı Barack Obama’ya ait. Afrika lideri Nelson Mandela’yı anma töreni esnasında, Barack Obama’nın Danimarka ve İngiltere başbakanları ile olan selfie’si de sosyal meydada çok paylaşılmıştı.

Türkiye’de en çok konuşulan selfie ise Eskişehir’de Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın gelmesini protesto ederken gözaltına alınan ve polis otosundayken bir araya gelen 13 kişinin çektiği selfieydi. Söz konusu fotoğraf, İngiliz Independent Gazetesi’nde de yer almıştı.

İşte bazı selfie örnekleri

selfie_1 selfie_2 selfie_3 selfie_4 selfie_5 selfie_6

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu Yazıyı Paylaş...

Yayın Tarihi Yazar: BilgeSite

Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>