Soluk, Karanlık Fotoğraf Nasıl Canlandırılır?(Resimli Anlatım)

Merhaba Arkadaşlar;

Bazı durumlarda fotoğraf makinemizle çektiğimiz fotoğraflar ışık yetersizliği ile çok karanlık çıkabiliyor. Ya da güneşi hesaplayamayıp insanların karanlık görünmesi problemi başımıza gelebiliyor. Bugün fotoğraflarımızın solukluk veya karanlık durumlarında nasıl ayarlanacağını anlatmaya çalışacağız. Bir fotoğraf çektiniz aslında beğendiniz çıkartmak istiyorsunuz ancak karanlık oldu. Bu herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Photshop programında yapacağımız bir parlaklık seçeneği ile fotoğraflarımızın parlaklığını arttırabiliriz.

Bugün iki farklı uygulama anlatmaya çalışacağım. Birincisi karanlık soluk fotoğraflarda parlaklığın, canlılığın arttırılması, diğeri ise çok fazla parlak olan fotoğraflarda parlaklığın azaltılması karartmanın kullanılması.

Karanlık Fotoğraflarda Parlaklık Nasıl Arttırılır?

Her zaman olduğu gibi resim işleme programlarının en iyisi olan photoshop’ u açıyoruz. Ben photoshop sürümü olarak CS6′ yı kullanıyorum. Fotoğrafımızı Photoshop ile açalım;

fotograf_parlaklık_2

Yukarıda işaretlenmiş olan brightness simgesine tıklayarak Brightness ve Contrast değerlerini istediğimiz şekilde ayarlayarak fotoğrafımıza istediğimiz parlaklık ayarını yapabiliriz. Benim uygulamış olduğum örnekler aşağıdaki gibidir. Tabiki fotoğrafın siyah beyaz olması da anlaşılırlığı etkilemektedir.

İlk Hali fotograf_parlaklık_1 Son Hali fotograf_parlaklık_3

    Siyah beyaz bir fotoğraf olmasına rağmen nasıl parlaklığın arttığını görebilirsiniz. Sizde fotoğraflarınızın karanlık olmasından şikayet ettiğiniz durumlarda bu yöntemi kullanarak fotoğraflarınızın parlaklığını arttırabilirsiniz.

Çok parlak Fotoğrafların Parlaklığı Nasıl Azaltılır?

Yine çok parlak olan fotoğrafımızı photoshop programında açıyoruz.Aynı şekilde yukarıda göstermiş olduğum brightness aracına tıklayarak küçük pencerenin açılmasını sağlıyoruz. Burada brightness ve contrast değerlerini tam zıt yönde ayarlayarak fotoğrafımızda aşırı parlak olan yerleri soldurabiliriz.

Fotoğrafın İlk Hali fotograf_parlaklık_4 Fotoğrafın Son Hali fotograf_parlaklık_5

  Photoshop ve fotoğraflarla ilgili sormak istediğiniz konuları yorum bölümüne yazarak bizlere ulaştırabilirsiniz. Bilgimizin yettiği kadarı ile sizlere yardımcı olmaya çalışırız.

Bu Yazıyı Paylaş...

Yayın Tarihi Yazar: BilgeSite

Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>