Tek Fotoğrafınıza Hdr Efekti Verin (Resimli Anlatım)

Merhaba Arkadaşlar;

Özellikle Profesyonel fotoğraf makinalara sahip arkadaşların farklı pozlama süreleri ile en az 3 fotoğrafı birleştirerek yaptıkları çekim tekniğine HDR çekim tekniği denilmektedir. Ancak biz bir şekilde 3 farklı pozlama süresi ile fotoğraf çekmemiş elinde tek fotoğrafı olanlar için HDR efekti nasıl verilir bunu anlatmaya çalışacağız.

Hdr efekti verebilmek için photoshop CS6 programını kullanacağız. Ama öncelikle şunu belirtmek isterim. Uğraşıp didinip emek harcayıp farklı kareleri birleştirerek gerçek HDR çeken arkadaşların emeğine saygısızlık etmek istemem. Benim anlatmaya çalıştığım biraz daha yalancı HDR gibi olmaktadır. Ne kadar hdr’ ye yakın bir efekt versek de gerçek HDR yapmış olmuyoruz.

hdr_Efekti_1

Photoshop’ ta Tek Fotoğrafa HDR efekti Nasıl Verilir?

 Tek fotoğrafımıza HDR efekti verebilmek için öncelikle photoshop programımızda fotoğrafımızı açıyoruz.

Üst menüden Image—-Adjustment—-HDR Toning bölümünden Hdr tonlaması yapacağımız pencereyi açıyoruz. Arkadaşlar burada fotoğrafınızın ışık şiddetine ve renklerine göre ayarları kendiniz vermeniz gerekiyor. Bunu bir kaç deneme ile kendiniz yapabilirsiniz.

hdr_Efekti_2

 

Tüm ayarları yaptıktan sonra HDR efektimiz hazır. Tabi ki bunlar yaparken fotoğrafınızı biraz daha sanatsal çekerseniz daha güzel bir görüntü elde etmiş olursunuz.

hdr_Efekti_3

 

Şimdi Fotoğrafın İlk Hali ve Son Hali Arasındaki Farka Bakacağız.

İlk Hali

_MG_8869

Son Hali

hdr_Efekti_4

Bu Yazıyı Paylaş...

Yayın Tarihi Yazar: BilgeSite

Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>