VPN Hayat Kurtarır

Virtual Private Network bir çok kişinin haberinin olmadığı bir konu… Belki de neler yapabileceğinizin farkında bile değilsiniz. Vpn sizin ip adresinizi gizler. Vpn farklı bir lokasyonda(ülkede) görünmenizi sağlar. Vpn ülkemizde yasaklı sitelere giriş için dns değiştirmek yeterli gelmediğinde en hızlı yöntemdir.

Vpn en anlaşılır şekilde, sizin bilgisayarınız ile bağlandığınız site(bağlantı yapılan herşey) arasına başka bir bilgisayar koymaktır. Bu şekilde siteden verileri sizin yerinize başka bir bilgisayar alır ve size aktarır. Siz o siteye girmezsiniz sizin yerinize bağlandığınız bilgisayar girmiş olur. Ve bağlandığınız bilgisayar hangi ülkedeyse sizde o ülkedeymiş gibi veri alırsınız, site sizi o ülkede zanneder. Bağlandığınız bilgisayarın o siteye erişimi olması sizinde erişiminiz var anlamına gelmektedir, ülkemizde ki hiçbir engele takılmazsınız. Herhangi bir içerik paylaştığınızda site sizin değil bağlandığınız bilgisayarın(vpn) ip adresini görür.

Çoğu vpn hizmeti log tutmaz yani sizin ip adresinizi kaydetmez yasal bir durumda paylaşmaz. Yinede daha iyisi olsun istiyorsanız önce bir vpn e bağlanıp daha sonrada o vpn üzerinden başka bir vpn e bağlanabilirsiniz. Böylece tersten çözümleme imkansız hale gelir.

Örneğin; Türkiye’de siniz Almanyada’ki Vpn e bağlandınız. Daha sonra da Abd den bir vpn e bağlandınız. Bir siteye girdiniz, bir ileti paylaştınız. Site sizin ip adresinizi Abd deki vpn sunucusunun ip si olarak gördü. Herhangi bir durumda sizi bulabilmesi için öncelikle Abd sunucusundan sizin ip adresinizi istemeli, diyelim ki abd sunucusu ip adresinizi kaydetmişti ve verdi. Sonra bu ip takibi yapıldı Almanyada ki vpn sunucusuna ulaşıldı ve burdan ip adresiniz istendi işte bu noktada ip adresinizin bulunması imkansızdır. Çünkü Almanya’daki Vpn sunucusunda aynı ip adresini yüzlerce kişi kullandı, hemde tam sizin kullandığınız anda. Yüzlerce kişi aynı ip adresi ile birçok siteye girdi. Peki o bahsedilen iletiyi yazan kişi hangisi? Yüz kişilik internet kafeden farksız bir ortam. O anda yüzlerce kişi internette aynı ip adresini kullandı!  Nasıl bulunabilir ki…

Bu arada Vpn fiyatları aylık ortalama 6dolar. Hizmet kalitesine göre fiyat artıyor.  Bu yazı sadece Vpn kullanımını anlatmak ve bilgilendirmek amaçlıdır.

Bu Yazıyı Paylaş...

Yayın Tarihi Yazar: BilgeSite

Yorum Yaz

Kategori: Genel Etiketler :

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>