VPN nedir? Ne İşe Yarar?

Sosyal paylaşım sitelerinden birkaç tanesinin kapanmasıyla gündeme geldi VPN. Aslında bunları birçoğumuz duymuştuk ancak kullanma gereği duymamıştık. Ancak DNS ayarlarının değiştirilerek de girilemediği durumlarda VPN (sanal ağ) kullanımı gündeme geldi ve biz de artık VPN’ i kısaca açıklama gereği duyduk.

sanal_ag_1

VPN Nedir?

Virtual Private Network (Sanal Özel Ağ) teriminin kısaltılmışı olan VPN, güvenli olmayan ağlara bağlanmak, bağlantıyı şifrelemek için kullanılan internet üzerindeki bilgisayar grubu olarak tanımlayabiliriz.

Siz VPN üzerinden internet erişimi sağladığınızda farklı ülkede bulunan bu gruplar sayesinde o ülkedeymiş gibi internete bağlanır ve kendi ülkenizden yasaklı olan sitelere rahatça erişimi sağlayabilirsiniz.

VPN sistemleri şifreli sistemler oldukları için sizi takip etmek isteyenler ne yaptığınız göremeyecek haliyle gizli kalmış olacaksınız.

VPN Ücretli Midir?

VPN hizmetleri genelde ücretli olarak sunulmaktadır. Ancak ücretsiz olanları da mevcuttur. Ücretsiz olanlarda belirli bir kota koyulmaktadır. Örneğin 1 GB a kadar ücretsiz sonrası için aylık 7 $ gibi.

Neden Herkes VPN Kullanmasın O zaman?

Öncelikle iyi bir VPN hizmeti için aylık ücret ödemek zorundasınız. Ayrıca farklı bilgisayar üzerinden farklı bir ülke üzerinden bağlacağınız için bağlantınızda yavaşlama, kopma gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Bu Yazıyı Paylaş...

Yayın Tarihi Yazar: BilgeSite

Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>