Web Sitenize Favicon Nasıl Eklenir?

Merhaba arkadaşlar bugün sizlere faviconun ne olduğu, nasıl yapılacağı ve sitemize nasıl ekleneceğini anlatmaya çalışacağız. O halde öncelikle Faviconun ne anlama geldiğini bir öğrenelim.

Favicon Nedir?

Favicon web sayfalarının tüm internet tarayıcılarının başlık bölümünde yer alan küçük logoları, simgeleridir. Çoğu site kendi logosunu, simgesini oluşturduktan sonra bu logo veya simgeleri favicon olarak sitesine ekler. Burada örnek bir favicon görüntüsünü sizlere sunuyoruz.

 favicon_nedir_1

Faviconumu Nasıl Oluşturabilirim?

Arkadaşlar bunun için birçok yöntem vardır. Ancak biz bunlardan bir tanesini ve bize göre daha kolay ve pratik olanını anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle sitemizde kullanacağımız simgemizin resmini 100kb’ ı geçmeyecek şekilde ayarlıyoruz.

Ardından sitesimgesi oluşturacağımız siteye BURADAN giriyoruz.

Girdiğimiz sitede orta bölümde bulunan site simgesi oluşturma formunda dosya seç’ e tıklayarak resmi yüklüyoruz.

Güvenlik kodunu girip Site Simgesi oluştur’ a tıklıyoruz. Ardından faviconu İndir seçeneği tılayarak faviconu bilgisayarımıza indiriyoruz.

Faviconumuzu Nasıl Sitemize Yükleriz?

Bilgisayarımıza indirdiğimiz favicon dosyasını herhangi bir ftp programı ile sunucuya atıyoruz.

Attıktan sonra index php dosyasında head başlığının altına

<link rel=”shortcut icon” href=”resimadi.resimformati” /> bu kodu yapıştırıyoruz. Burada resimadı yazan yere resminizin adını formatı yerine de resmin formatını yazacaksınız. Örneğin hakan.ico

Sayfayı kaydedip yenileyin faviconunuz artık hazır.

Bu Yazıyı Paylaş...

Yayın Tarihi Yazar: BilgeSite

Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>