Windows 8 ile Gelen Yeni Özellikler

windows_8_logo

İşletim sistemlerinin en tazesi Windows 8 ile gelen yeni özellikler çoğu kullanıcı tarafından bilinse de bazı detaylar gözden kaçmış olabilmektedir. Windows 8′ e geçiş yapan kullanıcıların ilk olarak gördükleri en önemli değişiklik bilgisayarın mükemmel hızlı açılması. İsterseniz Maddeler halinde Windows 8 ile gelen yeni özelliklere bir göz atalım;

1- Hızlı Açılış

win8_yeni_ozellik_1

Windows 7 de bir buçuk dakika olan açılış süresi windows 8 ile birkaç kat daha azaltılmış. Tabi ki bunun en etkili sebeplerinden bir tanesi metro arayüz ve mühendislerin kullandıkları yazılım teknolojisi.

2- Mobil Senkronizasyonu

Eğer yeni sistem bir akıllı telefonunuz varsa bilgisayarınızı onunla bulut teknolojisini kullanarak senkronize edebilir. Bilgisayarınızda yaptığınız çalışma yarım kalsa bile daha sonra telefonunuzdan devam edebilirsiniz.

windows8_yeni_ozellikler_2

3- Windows App Store

Tıpkı Apple Store daki uygulamalar gibi Windows da kendi Uygulama marketini oluşturdu. Artık windowsunuzda kullanmak istediğiniz tüm uygulamaları App Store a girip indirip kullanabileceksiniz. Windows’ un yeni uygulamaları takip etmesindeki başarıyı gösterir nitelikte bir uygulama.

windows8_yeni_ozellikler_3

4- Sıfırlama ve Yenileme

Windows 8’i baştan yükleme seçenekleri, artık eskisinden daha da kolay. Ev kullanıcıları PC’lerini sıfırlayabiliyor (tüm verileri silerek baştan yükleme) veya yenileyebiliyorlar (kişisel dosyaları ve metro uygulamalarını koruyarak yeniden yükleme). Kurumlar, sıfırlama özelliğini yönetici denetimine bağlayabilirken, yenilemeyi kullanıcıya bırakabiliyorlar.

windows8_yeni_ozellikler_4

5- Uygulamaları Yan Yana Çalıştırabilme

Metro arayüzünün eşsiz bir özelliği olan iki uygulamayı yan yana çalıştırabilme, şu an Android 4.0’da ve Apple iPad 2’de bile yok. Bu sayede örneğin bir videoyu seyrederken bir yandan web’de dolaşabileceğiz.

windows8_yeni_ozellikler_5

6- Windows Live SkyDrive Entegrasyonu

Windows 8 içerisinde tam bütünleşik bulut teknolojisi ile çalışacak SkyDrive teknolojisi. Hali hazırda kullanıcıların büyük ilgisini çekmiş olan SkyDrive metro arayüz ile kullanıma gelecek. Hızl bir tarayıcı ile SkyDrive sayesinde dosyalarınızı görebileceksiniz.

windows8_yeni_ozellikler_6

7- Hyper-V

Windows Server Hyper-V kurumsal sanallaştırma aracının bt yöneticileri için Windows 8’de lanse edilmesi. Hyper-V Windows 7’de bulunuyor ama daha gelişmemiş sanal bileşenlere mevcut. Windows 8 ile çok karmaşık olan Hyper-V daha anlaşılabilir olması için katkı sağlanacak.

win8_yeni_ozellik_2

Bu Yazıyı Paylaş...

Yayın Tarihi Yazar: BilgeSite

Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>