Windows 8’inizi Türkçe Yapın

windows_8_logo

Windows 8, şu sıralar kimilerinin alıştığı kimilerinin ise hala alışamayıp Windows 7 ye dönmenin planlarını yaptığı işletim sistemi.

Dokunmatik ürünlerin çıkmasıyla aslında daha kullanışlı olan Windows 8 de başlat menüsünün olmayışı, program yüklerken kaynaklanan sıkıntılar, dil sorunu gibi problemler mevcut. Ancak yeni işletim sistemlerinde bu tip sorunlar başlarda yaşanabilmektedir. Bu sorunlardan biri olan Türkçeleştirme sorununa bir göz atalım.

Windows 8′ i Türkçe Yapın

Windows’ un çevirim içi olarak sunmuş olduğu dil paketi ile İngilizce olarak yüklenen veya sizin yüklediğiniz Windows 8′ in Türkçeye dönüşmesi çok  kolay.

İngilizce Windows’ u Türkçeye dönüştürmek için öncelikle Başlangıç ekranında Control Panel yazarak CONTROL PANEL’ i çalıştırıyoruz.Burada aratmamız gereken öğe ise Language yani dil seçeneğidir. Aratıp byluyoruz ve karşımıza gelen ekranda options(Ayarlar) seçeneğine tıklıyoruz. “Windows display language: Available for download” ibaresini göreceksiniz; bunun anlamı  Windows 8’de yerel ayarlarınızı Türkçe olarak ayarladıysanız, buradan Türkçe dil paketini indirebilecek olmanız.

win8_turkce_yap_1

Windows siz bu talimatları verdikten sonra kendiliğinden güncelleme yaparak Türkçe dil seçeneğini bilgisayarınıza yükleyecektir. Yükleme tamamlandıktan sonra oturum kapatıp açsanız dahi olur ancak en sağlıklı yöntem olan bilgisayarı yeniden başlatma seçeneğinizi kullanın ve Artık Türkçe Windows 8 kullanmanın keyfini çıkarın.

win8_turkce_yap_2

Bu Yazıyı Paylaş...

Yayın Tarihi Yazar: BilgeSite

Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>