Yandex’ den Nasıl Kurtulursunuz?

Merhaba Arkadaşlar;

Yandex çıktığı günden itibaren bana göre yanlış olan bir politikayla bilgisayarlarımızı sarmaya başladı. Birçok programla anlaşan ve onların içine gömülü olarak bilgisayarımıza kurduğumuz yandexten kurtulmanın yollarını anlatmaya çalışacağız.

Öncelikle yandex nasıl bilgisayarınıza sızıyor onu anlatmaya çalışalım. Herhangi bir programı bilgisayarınıza yükleyeceğimiz zaman genellikle ileri, next seçeneklerini hızlıca işaretleyip geçiyoruz. İşte yandex anlaşmalı olduğu programların içine gizli olarak yükleniyor ve hem internet başlangıç sayfamız hem de browserı otomatik olarak yüklüyor.

Bu sebeple programları yüklerken fazladan yüklediğimiz öğelere dikkat etmeliyiz.

Yandex’ ten Nasıl Kurtulurum?

Yandex 2 farklı şekilde bilgisayarınıza yüklenebilir. Bunlardan birincisi aynı Google Chrome , İnternet Explorer veya Mozilla Firefox gibi browser olarak yüklenirse.

Yandex Browser Nasıl Kaldırılır?

Başlat menüsünden Denetim Masasına Geliyoruz ve Aşağıda Gösterilen Programlar ve Özelliklerine Tıklıyoruz.

yandex_2

Karşımıza bilgisayarımızda yüklü olan programların olduğu küçük pencere açıldı. Buradan resimde görülen yandex ve yandexe ait olan her şeyin üzerine tıklayıp kaldır seçeneğini seçiyoruz. Yandex ile ilgili ne varsa kaldırıyoruz.

yandex_1

Şimdi gelelim sizin denetim masanızda yandex yok ve siz yine de yandex ile boğuşuyorsanız. Yandex sizin internete girdiğiniz browserlarda başlangıç sayfası olmuştur.Şimdi tek tek tüm browserlarımızdan yandexten nasıl kurtulacağımıza bakalım.

Yandex’ i Google Chrome’ dan Temizleme

Aşağıdaki resimde de gösterildiği gibi Google Chrome’ u açıyoruz ve sağ üst köşede işaretli öğeyi tıklayıp ayarlar diyoruz.

yandex_3

Yeni sekmemizde ayarlar bölümü açıldı. Burada işaretli olan 3 bölümü değiştireceğiz. Bunlardan birincisi “belirli bir sayafayı ayarla” bölümü burada sayfaları ayarla diyerek www.google.com yapıyoruz.

İkincisi Anasayfa düğmesini göster bölümünün altındaki değiştir bölümünü tıklayarak www.google.com yapıyoruz.

Üçüncüsü ise Arama bölümünde arama motorlarını yönet bölümündeki arama motorlarından google ‘ ı seçiyoruz.

yandex_4

Google Chrome daki tüm işlemler bitmiştir. Tarayıcınızı yeniden başlattıktan sonra artık yandexten kurtulacaksınız.

İnternet Explorer

Gelelim İnternet explorer’ dan nasıl sileriz. Bu browserda da yine ayarlar bölümüne gireceğiz. Aşağıdaki resimde görülen araçlar internet seçenekleri bölümüne giriyoruz.

yandex_5

Açılan yeni pencerede aşağıdaki resimde işaretli olan yere www.google.com yazarak anasayfamızı google olarak ayarlıyoruz.

yandex_6

Artık Yandex’ in tüm uygulamalarından kurtulmuş olmanız gerekir. Tüm bunları yaptınız ve yandex hala karşınıza çıkıyorsa lüttfen yorum yazınız ve sorununuzu halletmeye çalışalım.

 

Bu Yazıyı Paylaş...

Yayın Tarihi Yazar: BilgeSite

22 Yorum

Yandex’ den Nasıl Kurtulursunuz? için 22 Cevap

 1. ırmak

  Ben bir saattir uğraşıyorum, hem program kaldır’dan yandexle ilgili her şeyi kaldırdım, hem google chrome ayarlar ve uzantılardan yandexle ilgili her şeyi kaldırdım hem de google chrome kısayoluna sağ tıklayıp özelliklerden “C:\Program Files\Google\Chrome\Application\chrome.exe” kalana kadar, sonundaki her şeyi sildim (galiba pek çok kişi için buraya kadar söylediklerimden biri işe yarıyor) ama yaramayıp benim gibi çıldıran arkadaşlar olmuş, benim bunlardan sonra hala açılış sayfam Yandex’ti en son chrome’un sağdaki üç çizgisine tıklayıp Yer İşaretleri> Yer İmi Yöneticisi’ne girdim, orada Yandex’le ilgili her şeyi sildim ve kurtuldum! Darısı başınıza

 2. hakan

  yardım edin..
  Yandex i temizleyemedim, adeta pc me yapıştı.
  birçok yol denedim olmadı.
  Denetim masası/programlar ve özellikler de henüz gelmiş ve tanımadığım şeyler var ..örn HQ-video-Pro-2.1 ….GoHD veya Ge-Force
  Ne yapmalıyım bilemiyorum

  • BilgeSite

   Gohd ve HQ video proyu yi kaldırabilirsiniz.
   Diğeri ekran kartı sürücüsü olabilir.
   Kaldıramadığınız programları ccleaner ile de kaldırmayı deneyebilirsiniz.

 3. şamil

  Bir ara bu yandex yüzünden paranoyak oldum her program kuruşumda yandex bilgisayarı ele geçircek diye. Temizlemesi baydırıyo adamı. Tam bitti diyosun, başka biyerden kısayolu çıkıyo.

  • BilgeSite

   Haklısınız. Maalesef kullanıcıyı bıktıran bir anlayışla çalışıyor yandex.
   Yukarıdaki işlemleri yaparsanız temizleyebilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>