Yeni Nesil Sabit Diskler, SSD Nedir?

Son zamanlarda Dizüstü bilgisayarların çoğunda görmeye alıştığımız SSD ibaresi birçok kullanıcının kafasını bir hayli karışmaktadır. Biz de bugünkü yazımızda dilimizin döndüğünce SSD disklerin ne olduğunui avantaj ve dezavantajlarını ve önerilerimizi anlatmaya çalışacağız.

ssd__1

SSD Nedir?

Açılımı Solid State Disk olan bu donanım ürünü bir çeşit sabit disktir. Geleneksel sabit disklerin yerini alması beklenen bu diskler şu an için bunu başarabilmiş değil ve onlarla beraber kullanılıyorlar.

Hareketli hiçbir mekanik parça bulundurmayan SSD’ ler verileri flash bellek üzerinde bulunan çiplerin üzerine yazdığı için mekanik sabit disklere göre çok daha hızlı veri yazıp okuyabilmektedir.

SSD Avantajları

Hızlı Veri Erişimi : Normal sabit disklere göre %150 daha fazla veri yazıp okuyabilmektedir.

Düşük Güç Tüketimi : Mekanik, hareketli parça bulundurmaması sebebiyle enerjiyi daha az harcar ve bu sayede özellikle dizüstü bilgisayarlarda %10 pil şarj süresi uzatır.

Hızlı Başlangıç : Bilgisayarınızın çok hızlı açılıp kapanmasını sağlar.

Devir gecikmesi, okuma yazma hataları gibi geleneksel hataların olmaması

Yine mekanik parça olmaması sebebiyle darbe ve düşmelere karşı daha dayanıklıdır.

SSD Dezavantajları

SSD disklerin bu kadar avantajlarının yanında çok önemli bazı sorunları da bulunmaktadır. Öncelikle bizim kullanacağımız, elimize ulaşan SSD’ lerin uzun süreli kullanımlarda ve büyük arşiv depolamalarında sıkıntı çıkardıkları belirtiliyor. Bu ne demek?

SSD diskler çok hızlı olduklarından ve çok yüksek boyuta imkan vermediklerinden arşiv amaçlı kullanılmayacaklar. Sürekli yazma ve okuma şeklinde bir kullanıma sahip olacaklardır. Bu da belirli bir yazma okuma sayısından sonra SSD nin arıza çıkaracağını göstermektedir. Şu an kullanılan SSD disklerin yazma okuma sayılarının 10.000 olduğundan bahsediliyor. Bu da sürekli okuyup yazan bir SSD nin 6 ay içinde bozulabileceği anlamına gelmektedir.

Peki bunun bir çaresi yok mu?

Çaresi yükü bütün diske dağıtan bir aşınma seviyeleme sistemi oluyor. Orijinal ismi: Wear Levelling Algorithms.
Yazılacak veriler, ne kadar dolu olursa olsunlar diskteki bütün hücrelere dağıtılıyor. Böylece belli hücrelerin erken yıpranıp bozulmasının önüne geçilmiş oluyor. Bir SSD‘nin ömrü bu teknik sayesinde büyük miktarda uzatılabiliyor.

Bu Yazıyı Paylaş...

Yayın Tarihi Yazar: BilgeSite

Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>